Referat klubmøde 05.09.2018

v

Referat til klubmøde den 5. september 2018 kl. 20.15.

Cross arrangement den 23.-24. november 2018
Alf fortæller, at det er et internationalt Cross arrangement afholdt af DAF. Det bliver ved Skanderborg Park, at arrangementet finder sted. Det bliver en 2 km. lang rundstrækning. Der er start ved 12-13 tiden. Vi får mulighed for selv lave et Cross løb inden det officielle løb fx. kl. 10 om lørdagen, og her vil deltager gebyr og eventuelle sponsorkroner gå til løbeklubben. Der er kr. 10.000,- til klubben for at stille hjælpere til rådighed til arrangementet, plus ca. kr. 200,- pr. hjælper vi stiller med. Der skal på dagen bruges 15-20 personer til forskellige opgaver.

Fredag eftermiddag skal der bruges hjælpere til opmærkning af ruten. Der skal sættes telte og toiletvogne op – tidspunkt fredag er ikke klar endnu. Der kommer hjælpere fra Aarhus, som skal hente erfaringer med løbsafviklingen, da der afvikles VM i Aarhus til næste år.

De internationale deltagere skal hentes i Billund lufthavn – der kommer ca. 20 løbere. Resten er løbere fra Danmark. Så det er hjælpere til den 23. og 24. november. Bliver det en succes, kan det kaste flere arrangementer af sig i Skanderborg.

Der kommer mere information senere.

Der kommer en liste i klubælokalet, hvor man kan skrive sig på som hjælper.

 1. Dato ang. køb af klubtøj ved Liestmann.
  Besluttet at det bliver den 9. oktober. Nærmere følger
 2. Forslag om klubtur til Copenhagen Marathon 2019 – 40 års jubilæum.
  Det vil blive som en tur a’la Hamborg i år, med egen betaling. Det forventes, at vi vil kunne lave en forholdsvis billig og spændende tur, da de fra Sparta rigtig gerne vil have flere jyder med. Så i forbindelse med et evt. fortræningsforløb, vil vi formodentlig få nogle rigtig gode tilbud – muligvis også på overnatning.

Derudover har vi tidligere fået startnumre, som vi kan bruge til lodtrækning eller medlemmer kan købe til meget favorable priser, s Så længe lager haves. Vi påtænker, at blive fortræningsklub igen. Pt. har vi ca. 20 startnumre til løbet. Datoen er den 19. maj 2019.
Der er på mødet vist interesse for at der arbejde videre med denne tur.
Det er ikke et klubløb, da der kun er marathon distancen. Til klubløb prioriteres det, at der er flere distancer at vælge i mellem, så alle medlemmer tilgodeses.

 1. Klubtur og -løb.
  Aaberaa Bjerg Marathon.
  Aabenraa bjerg marathon den 22.6.2019 – 20 års jubilæums løb – distancer 42,2 km, 21,1 km, 21,1 km stafet, 10 km, 5 km. er tænkt som vores klubtur, hvor der arrangeres overnatning.

Andre forslag er velkomne. Det ønskes, at det er et løb i forsommeren, af hensyn til Skvætskov løbet, hvor vi har brug for hjælpere, og i forhold til turen til Copenhagen Marathon.

Der blev spurgt til muligheden for, at lave arrangementet i efteråret pga. deltagelse i Copenhagen, men her er udfordringen at mange løb ligger i forbindelse med efterårsferien.

Søen rundt.
Alf har inviteret til et løb Søen rundt den 16. september, da løbet Søen Rundt er aflyst i år. Det er kl. 13 fra Mindet på den originale rute. Villy og Ole/Anne stiller vand ud på ruten. Alf mærker ruten op fredag. Løbeklubben vil også bidrage med noget forplejning.

Der laves et erstatnings klubløb for Søen rundt i Viborg – Viborg Trail Challenge den 15.9. Birthe har sendt ud vedr. tilmelding. Meld tilbage vedr. deltagelse.

 1. Trænere søges.
  Det vil være ønskeligt, at have flere trænere i klubben. Det vil fx give mulighed for nye tiltag, mere tekniktræning, at der kan laves mere specifik træning for de forskellige fartgrupper, at der kan være mere end en træner tilknyttet et træningspas osv. Samtidig vil opgaverne kunne være fordelt på flere, så der fortsat også er mulighed for at de nuværende trænere kan forene træningen for klubbens medlemmer med egne målsætninger.

Hvis nogen skulle have interesse, skal I bare sige til, så vil vi indkalde til et trænermøde for interesserede, for både nye og “gamle” trænere og få en god snak om, hvad og hvordan vi kan optimere vores tilbud i klubben – Hvad vil det sige at være træner?, hvad kræver det? osv.

 1. Julefrokostudvalg.
  Dato til julefrokosten er den 17. november. Indhold er helt op til udvalget – men fx kunne et klubmesterskab tænkes ind. Meld frisk tilbage. Alternativet er Freddys og Torbens Borddækningsservice og Freddy som DJ. Så kom frisk.

Efter referat er der spurgt efter, om den 24.11. kan være en mulighed som dato til julefrokosten, så denne afholdes efter Cross arrangementet. Det tjekkes der op på, inden endelig dato meldes ud.

 1. Præsentation og udlevering af buff.
  Klubben har købt en buff til alle medlemmer. Ønskes flere er prisen kr. 50,- pr. stk. Udleveringen er igang.
 2. Evt.
  Foredrag den 3.10.18 “Gør det umulige” med Kristina Schou Madsen, som har sat verdensrekord i at løbe op ad Kilimanjaro. Det er gratis for medlemmer og der inviteres muligvis andre med udefra mod betaling. Der sendes flyer rundt sammen med dette referat og der lægges nogle i klubben.

Poul reklamerer for HCA-½ og helmarathon den 30.9. i Odense.

Kurt fortæller, at der fortsat er dialog om en løbebane med kommunen, og der er tegninger af projektet undervejs. Placeringen bliver formodentlig i Højvangen ved Fælleden

Max Boderskov fra atletikklubben, har foreslået, at Løbekluben og Atletikklubben kunne få medlemsskab i hinandens klubber, så vi kunne stille op i konkurrencer under DAF på tværs af klubberne. En licens i enten løbeklubben eller atletikklubben giver mulighed for at stille op i DAF stævner.

Refleksløb torsdag den 25. oktober, som er årets refleksdag. Løbets budskab er synlighed i trafikken. Vi skal selv stå for arrangementet i forhold tilrettelæggelse og afholdelse. Til arrangementet kan købes en refleksløbspakke.

Efter referat er det i bestyrelsen besluttet, ikke at arrangere løbet, men i stedet bruge energien til Cross arrangementet i november.

Leave a Reply

Your email address will not be published.